Glicinas
-
Glicinas – aminorūgštis svarbi organizmui, naudojama organizme gaminant baltymus, reikalingus audinių augimui hormonų ir fermentų gamybai.
1 - 6 iš 6 -
Glicinas gaminamas kepenyse iš serino ir treonino amino rūgščių. Pagrindiniai šaltiniai iš kurių gaunamas glicinas yra mėsa, žuvis, pieno produktai, ankštiniai augalai, kopūstai, bananai, kiviai. Norint užtikrinti tinkamą glicino normą organizme būtina ne tik vartoti subalansuotą mitybą, kurioje yra gausu glicino, bet ir pasirūpinti maisto papildais su glicinu.
Glicino nauda organizmui
• Gerina raumenų funkciją – glicinas ypatingai reikalingas kultūristams ir tiems, kurie užsiima aktyvia fizine veikla, daug sportuoja. Glicinas yra kreatino sudedamoji dalis atsakinga už raumenų atsistatymą.
• Pagerina miegą – medžiaga turi raminamąjį poveikį, sumažina nuovargį ir turi teigiamą poveikį miego kokybei, sumažina užmigimo trukmę.
• Ramina ir palaiko smegenų veiklą – leidžia kovoti su centrinės nervų sistemos patologijomis, atkuria nervų sistemos veiklą, mažina psichinį stresą, taip palaikant smegenų veiklą.