Hialurono rūgštis – slaptas grožio ir sveikatos elementas
Ląstelių drėgmės šaltinis, jaunystės eleksyras, panacėja nuo visų odos problemų ir panašius šlovės titulus priskiriame hialurono rūgščiai.
Ją dažnai randame kosmetikos priemonėse, taip pat naudojama grožio procedūrų srityje. Šiuo metu yra prieinami ir įvairūs geriamieji maisto papildai su hialurono rūgštimi, kurie stipriai gali prisidėti prie sveiko ir gražaus kūno išsaugojimo.
Įdomūs faktai
Pirmą kartą apie hialurono rūgšties naudą pradėta kalbėti dar 1930 metai, tačiau tuo metu niekas ir pagalvoti negalėjo, kad ji taps tokia svarbi ne vienoje srityje. Mokslininkas Karlas Majeris išskyrė hialurono rūgštį iš jaučio akies stiklakūnio. Pavadinimas buvo sukurtas ir graikiško žodžio hyalos – stiklakūniškas. Hialurono rūgštis yra įvairių organizmo audinių sudėtyje – epitelyje, seilėse, kaulų , kremzlių, jungiamajame audinyje ir nerviniame audinyje. Žmogaus, sveriančio 70 kg kūne yra apie 15 g šios rūgšties. Hialurono rūgštis turi unikalią fiziologinė savybę – sugeba sulaikyti vandens molekules. Yra žinoma, kad viena hialurono rūgšties molekulė gali sulaikyti 500 molekulių vandens. Pagrindinis visos hialurono rūgšties kiekis yra sutelktas odoje, jis yra jungiamuosiuose dermos audiniuose tarp kolageno ir elastino skaidulų.
Hialurono rūgšties rūšys
Bendrai kalbant, hialurono rūgštis yra polisacharidas, t.y. molekulė, kuri yra sudaryta iš daug angliavandenių fragmentų, kurie sujungti į vieną molekulę. Priklausomai nuo to, kiek yra tų fragmentų, ši rūgštis gali būti skirstoma į stambiamolekulinę, vidutinio sunkumo molekulių ir smulkiamolekulinę. Kuo stambesnė molekulė, tuo daugiau vandens jį gali sulaikyti. Smulkiamolekulinė hialurono rūgštis turi puikias priešuždegimines savybes, gali patekti į gilesnius odos sluoksnius ir yra naudojama išorinių žaizdų, psoriazės ir kitų odos ligų gydymui. Būtent šios rūšies hialurono rūgštis dažniausiai naudojama įvairiose kosmetikos priemonėse. Vidutinio sunkumo molekulės hialurono rūgštis skatina endogeninės (savo) hialurono rūgšties gamybą, kolageno gamybą. Ši rūšis dažniausiai naudojama medicinos srityje, tame tarpe tam tikrų artritų gydymui ir akių ligų gydymui. Stambiamolekulinė hialurono rūgštis sėkmingai naudojama kosmetologijoje siekiant sustiprinti hidrataciją, užpildyti tūrį, lėtina kremzlių yrimą. Taip pat stebimos antioksidacinės hialurono rūgšties savybes.
Pagal gavimo būda gali būti skirstoma į gyvulinės kilmės ir sintetinę hialurono rūgštį. Šiais laikais gyvulinės kilmės hialurono rūgštis beveik nenaudojama (dėl pašalinių reiškinių), o gaunama biotechnologijų dėka iš bakterijų. Taip pat būna nestabilizuota ir stabilizuota hialurono rūgštis, savo ruožtu stabilizuota geriau įsitvirtina odoje, daugiau sulaiko vandens.
Hialurono rūgšties netekimo priežastys
Su laiku hialurono rūgšties yrimas viršija gamybą. Anksčiau manyta, kad pagrindinis šio proceso „jungtukas“ yra amžius, tačiau dabar žinoma, kad pagrindinį vaidmenį čia atlieka A ir B tipo ultravioletiniai spinduliai, kurie pažeidžia ląsteles ir juose vykstančią hialurono rūgšties sintezę. Kitas svarbus faktorius, tai didesnis fermento hialuronidazės kiekis, kuris skatiną hialurono rūgšties skilimą. Didesnis fermento kiekis gali susidaryti dėl amžiaus, ultravioletinių spindulių, nesubalansuotos mitybos, žalingų įpročių (nikotinas, alkoholis), streso, vaistų.
Papildų nauda organizmui
Hialurono rūgštis plačiai naudojama kosmetologijoje, estetinėje medicinoje kaip išorinio naudojimo ar leidžiami preparatai. Šiuo metu nemažai dėmesio skiriama ir bendram hialurono rūgšties vartojimui organizmo sveikatai palaikyti. Geriama hialurono rūgštis skatina organizmo atjaunėjimą, teigiamai veikia odą, plaukus, nagus, sąnarius, kaulus. Taip pat gali teigiamai veikti akių susirgimus, ypatingai esant akių sausėjimui. Teigiamas poveikis odai yra ilgalaikis, nes hialurono rūgšties atsargos papildomos iš vidaus. Vidaus organai taip pat naudoja hialurono rūgštį, todėl poveikio odoje reikia palaukti kurį laiką, kol bus užpildytas tesamas trūkumas. Rekomenduojama vartoti bent 2 – 3 mėnesius, kad pajausti efektą. Taip pat stabdomas senėjimo procesas, teigiamai veikiama širdies ir kraujagyslių sistema, gali sumažėti sąnarių skausmas. Naudinga, kai geriamieji preparatai kartu papildyti įvairiais vitaminais ar mineralais. Svarbu paminėti, kad išlaikyti gerą odos būklę padeda ne tik hialurono rūgšties papildai, kurie papildo jos atsargas ten , kur jos trūksta, bet ir antioksidacinio poveikio papildai, kurie saugo nuo perteklinio hialurono rūgšties netekimo.
Hialurono rūgštis yra svarbus mūsų organizmo elementas, kuris lemia tiek gerą savijautą, tiek puikią ir jaunatviška odos būklę. Derėtų nepamiršti ir saugotis veiksnių, kurie skatina hialurono rūgšties praradimą, o esamą poreikį papildyti šiuolaikiniais efektyviais preparatais.